See improvisaatio on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "improvisation"
},
"expansion": "French improvisation",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see French improvisation).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "improvisaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "improvisaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "improvisaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "improvisaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "impro"
}
],
"glosses": [
"improvisation"
],
"id": "en-improvisaatio-fi-noun-vezc3pOK",
"links": [
[
"improvisation",
"improvisation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈimproʋisɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈim.pro̞ʋiˌs̠ɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "improvisaatio"
}
{
"derived": [
{
"word": "impro"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "improvisation"
},
"expansion": "French improvisation",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see French improvisation).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "improvisaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "improvisaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "improvisaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "improvisaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "improvisaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "improvisaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "improvisaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio/6 syllables"
],
"glosses": [
"improvisation"
],
"links": [
[
"improvisation",
"improvisation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈimproʋisɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈim.pro̞ʋiˌs̠ɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "improvisaatio"
}
Download raw JSONL data for improvisaatio meaning in All languages combined (21.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.